Historie obce

Obec Stojčín se nachází v nejjižnější oblasti okresu Pelhřimov, v kraji Vysočina a v nadmořské výšce 613 m. Obec se rozkládá na svahu Číhalova vršku, katastr přímo hraničí s krajem Jihočeským a okresem Jindřichův Hradec. Ve Stojčíně žije celkem 128 obyvatel přihlášených k trvalému pobytu. Obec po celé délce rozděluje elektrifikovaná železniční trať z Veselí na Lužnicí do Jihlavy, která byla postavena v roce 1887.

Historie obce se datuje k roku 1365, její jméno bylo pravděpodobně vytvořeno ze jména osobního dnes už zaniklého, zřejmě majitele nebo lokátora z doby osidlování krajiny (Stojata, z toho vznikl původně Stojatín – Stojetín, dále Stolčín až k dnešnímu Stojčín).

Ve středověku byl Stojčín poměrně dlouho v majetku drobné šlechty, v obci bývalo několik velkých statků, pro než pracovalo ostatní obyvatelstvo.Později se obec stala součástí žirovnického panství. V novodobé historii lze zde uvést stavbu cihelny a panelárny, která využívala místní surovinu, cihlářskou hlínu. Ta je podle geologického průzkumu téměř pod celým Stojčínem. Továrna však byla v 90. letech minulého století uzavřena.

V architektuře obce jednoznačně vévodí železniční stanice ČD Počátky – Žirovnice, která byla dostavěna v roce 1887. Elektrifikací tratě v roce 1979 skončila doba jízd parních lokomotiv. Obec je zastávkou pro rychlíky od Plzně a Ostravy. Do obce zajíždí k vlakům pravidelně autobus, který dopravuje cestující i místní občany.

Snadná dostupnost zvyšuje atraktivitu obce v oblasti rekreace a turismu. V obci je obchod s potravinami a restaurace v blízkosti železniční stanice ČD, sportovci mohou využít renovovaný tenisový kurt se šatnami a sprchou a kdo chce poznat jízdu na kole do kopců, v okolí Stojčína si určitě přijde na své. Hluboké lesy nabízí možnosti k procházkám nebo ke sběru hub a lesních plodin, četné rybníky pak příjemné koupání. V blízkosti obce vede několik turistických stezek (např. na Javořici, Telč, Slavonice, Strmilov, Jindřichův Hradec, Kamenici nad Lipou, Pelhřimov), jež jsou řádně vyznačeny.

začátek desky
18.04.2017
01.02.2016
Zásady ochrany vod a včel při aplikaci přípravků na ochranu rostlin
18.04.2017
Upozorňujeme na termíny splatnosti poplatku za popelnici v roce 2017 ve výši za rekreační objekt 520Kč do 31.8., za osobu trvale bydlící 460Kč do 31.5. Informace na obecním úřadě každé úterý 18-19hod.
všechny aktuality konec menu
začátek desky
Máte-li zájem o odběr novinek, vyplňte prosím následující formulář


E-maily v HTML formátu
( ne však každý emailový klient zobrazuje tento formát správně )konec menu

Obecní úřad Stojčín, Stojčín 22, 394 68 Žirovnice, tel.: +420 565 496 066, fax: +420 565 364 125, email: stojcin@tiscali.cz