Historie obce

Obec Stojčín se nachází v nejjižnější oblasti okresu Pelhřimov, v kraji Vysočina a v nadmořské výšce 613 m. Obec se rozkládá na svahu Číhalova vršku, katastr přímo hraničí s krajem Jihočeským a okresem Jindřichův Hradec. Ve Stojčíně žije celkem 128 obyvatel přihlášených k trvalému pobytu. Obec po celé délce rozděluje elektrifikovaná železniční trať z Veselí na Lužnicí do Jihlavy, která byla postavena v roce 1887.

Historie obce se datuje k roku 1365, její jméno bylo pravděpodobně vytvořeno ze jména osobního dnes už zaniklého, zřejmě majitele nebo lokátora z doby osidlování krajiny (Stojata, z toho vznikl původně Stojatín – Stojetín, dále Stolčín až k dnešnímu Stojčín).

Ve středověku byl Stojčín poměrně dlouho v majetku drobné šlechty, v obci bývalo několik velkých statků, pro než pracovalo ostatní obyvatelstvo.Později se obec stala součástí žirovnického panství. V novodobé historii lze zde uvést stavbu cihelny a panelárny, která využívala místní surovinu, cihlářskou hlínu. Ta je podle geologického průzkumu téměř pod celým Stojčínem. Továrna však byla v 90. letech minulého století uzavřena.

V architektuře obce jednoznačně vévodí železniční stanice ČD Počátky – Žirovnice, která byla dostavěna v roce 1887. Elektrifikací tratě v roce 1979 skončila doba jízd parních lokomotiv. Obec je zastávkou pro rychlíky od Plzně a Ostravy. Do obce zajíždí k vlakům pravidelně autobus, který dopravuje cestující i místní občany.

Snadná dostupnost zvyšuje atraktivitu obce v oblasti rekreace a turismu. V obci je obchod s potravinami a restaurace v blízkosti železniční stanice ČD, sportovci mohou využít renovovaný tenisový kurt se šatnami a sprchou a kdo chce poznat jízdu na kole do kopců, v okolí Stojčína si určitě přijde na své. Hluboké lesy nabízí možnosti k procházkám nebo ke sběru hub a lesních plodin, četné rybníky pak příjemné koupání. V blízkosti obce vede několik turistických stezek (např. na Javořici, Telč, Slavonice, Strmilov, Jindřichův Hradec, Kamenici nad Lipou, Pelhřimov), jež jsou řádně vyznačeny.

začátek desky
18.04.2017
Upozorňujeme na termíny splatnosti poplatku za popelnici v roce 2017 ve výši za rekreační objekt 520Kč do 31.8., za osobu trvale bydlící 460Kč do 31.5. Informace na obecním úřadě každé úterý 18-19hod.
01.02.2016
Zásady ochrany vod a včel při aplikaci přípravků na ochranu rostlin
18.04.2017
všechny aktuality konec menu
začátek desky
Máte-li zájem o odběr novinek, vyplňte prosím následující formulář


E-maily v HTML formátu
( ne však každý emailový klient zobrazuje tento formát správně )konec menu

Obecní úřad Stojčín, Stojčín 22, 394 68 Žirovnice, tel.: +420 565 496 066, fax: +420 565 364 125, email: stojcin@tiscali.cz